
Printre cei care au fost medaliați cu aur de primarul Elena Lăsconi a fost și multipla campioană naţională, europeană, mondială şi olimpică la atletism, Maricica Puică. Celebra Maricica Puică a ştiu întotdeauna să-şi ia partea leului de la toate competiţiile la care a participat. Ambiţioasă, cu un suflet curat, dornică să-şi depăşească condiţia, Maricica Puică a luat startul vieţii sale la un cros care avea să-i aducă poate cea mai valoroasă „medalie” pe care a avut-o în posesie până acum un an, pe cel care i-a descoperit talentul şi care mai târziu, i-a devenit soţ, Nicolae Puică. Acesta nu numai că i-a schimbat numele dându-i-l pe-al său dar i-a schimbat şi destinul. De atunci destinul Maricicăi Puică a fost unul „gravat în aur de 24 karate” dar şi în platină. Am putea spune, că ceea ce a văzut atunci antrenorul Puică în tânăra de 16 ani a fost nu numai talent, dar şi un om frumos sufleteşte, o moldoveancă de-o bunătate şi dărnicie greu de descris. De-a lungul celor aproape trei decenii de când această minunată femeie a alergat pe toate pistele din toată lumea, atunci când a oprit „cronometrul carierei sale sportive”, reuşise să înconjoare globul pământesc de vreo patru ori.Cu o carieră greu de egalat, celebra atletă continuă să-și trăiască liniştea pe care nu a avut-o niciodată din cauza curselor lungi la care lua startul, la Câmpulung, unde a adus-o omul care a făcut din ea o învingătoare şi căruia îi mulţumeşte zi de zi pentru tot ceea ce a făcut pentru ea. Surpriza invitației edilului Elena Lăsconi a fost cu atât mai mare pentru marea atletă care nu se aștepta să se afle printre medaliații de aur ai Câmpulungului. Cum nu credem că există cineva care să n-o cunoască și s-o iubească pe Maricica Puică introducerea pe care i-a făcut-o edilul nostru merită să fie un îndemn pentru noi toți și un exemplu de urmat pentru tânăra generație: ” Atunci când alerga, mă făcea și pe mine să alerg și mai tare! „