0 4 minute 3 ani

La începutul acestei săptămâni, edilul din Mihăești, Andreea Iuliana Crîmpiță și-a îndeplinit una dintre cele mai frumoase sarcini pe care o avea trecută pe agenda de lucru a acestei ultime luni a anului; premierea a 17 „cupluri de aur” din comuna pe care o păstorește, cupluri care au trecut cu brio bariera răbdării, respectului, înțepciunii și a dragostei.  Ei trebuiesc respectați pentru că au păstrat și respectat căsătoria și implicit, familia. Au răbdat, s-au suportat unul pe celălalt, au îndurat greutățile vieții și în special, s-au bucurat laolaltă de tot  ceea ce au putut realiza în acest timp și au respectat cu sfințenie jurământul făcut în fața lui Dumnezeu: „că vor fi împreună, la bine și la greu, până ce moartea îi va despărți!”. Ei sunt cei care azi, sunt modele de urmat de tinerii căsătoriți care nu mai au aceeași răbdare ca și ei și, la prima ceartă mai serioasă, dau bir cu fugiții. Pentru ei și încă mulți alții, FAMILIA a reprezentat și reprezintă lucrul cel mai important. Și au mai învățat în cei 50 de ani de conviețuire  că banii în viața asta nu sunt chiar totul dacă între cei doi soți nu există iubire, înțelegere, compasiune și împreună nu fac o echipă. Aici este secretul! Să tragă amândoi la aceeași căruță!

” La bine și la greu!  Există pe această lume un loc minunat în care găsești întotdeauna o doză de iubire care te încarcă de energie, și te face să uiți măcar, pentru o clipă, problemele zilnice. Acest loc se numește FAMILIE! Într-o lume tot mai rapidă care ne consumă timpul și viața cu o viteză amețitoare și în care suntem obligați să jucăm zi de zi, tot felul de roluri, nu toate plăcute, familia rămâne oaza de liniște sufletească în care redevenim noi înșine. Doar ACASĂ, în FAMILIE, alături de cei dragi ne regăsim pe noi înșine. Mă uit la cele 17 cupluri –  „Model de viață” ( titlu pe drept acordat) care astăzi, cu emoție au pășit pragul instituției noastre pentru a celebra împreună cei 50 de ani de cășnicie, „NUNTA DE AUR” și admir puterea și înțelepciunea cu care au depășit obstacolele vieții. Sunteți un model pentru noi toți, și poate că nu ar fi rău să ne dezvăluiți secretul care v-a adus aici! Învățați-ne și pe noi să fim mai buni unii cu alții, pentru că o comunitate se dezvoltă cu adevărat atunci când cei mai experimentați dintre noi își trasmit cunoștințele și experiențele generațiilor următoare. Sincere felicitări! Mă înclin în fața dumneavoastră cu admirație și respect! Să ne trăiți întru mulți ani sănătoși și binecuvântați! „, a fost mesajul edilului Crîmpiță pe FB.

Autor