Că de când a preluat mandatul de primar Elena Lasconi este într-o permanentă campanie electorală am aflat zilnic, cu toții. Este un atu de care nu oricine se poate folosi și este meritul ei că poate să se promoveze fără nici cel mai mic efort, uneori pe gratis, alteori pe bani grei dați în dreapta și-n stânga către publicații și televiziuni pentru a o ridica în slăvi. Este un lucru care se poartă în politica din care face parte dar de care se dezice atunci când interesul ei nu mai primează. De doi ani, ne-am obișnuit cu laudele ei, de cum se plânge că muncește pe brânci pentru binele și prosperitatea noastră și noi suntem niște nerecunoscători. Se vaită că i se pun numai piedici, că toată lumea are ceva cu ea și din cauza asta Câmpulungul este așa cum este. Se plânge că nu este sprijinită de Consiliul Județean și Prefectură dar nu uită să dea cu ei de pământ ori de câte ori are ocazia. PSD a devenit obsesia ei și Uzina ARO un argument de care se agață atunci când vrea să împroște cu noroi, politica din care face față. USR, partidul din care face față este partidul celor mai curați și cinstiți oameni de pe acest pământ. Ei nu fură, nu distrug, nu plagiază dar își doresc tot mai mult să ajungă la ciolan, sau să mai roadă măcar un biet oscior care să-i aducă bunăstare, bani, afaceri și multe beneficii. Deh, ca-n politică! Poate că nu am fi abordat acest subiect, dacă ieri, doamna primar Elena Lasconi nu s-ar fi dat în bărci cu niște declarații aberante pentru orice om cu toate țiglele pe casă în cadrul conferinței de presă susținută de partidul din care face față cu mândrie ce a avut loc la Pitești. După ce s-a lăudat bineînțeles cu marile sale realizări, a început atacul la PSD, implicit la Consiliul Județean pe care este supărată că nu-i dă niciun ban. După ce a aberat pe tema asta, aceasta se aruncă într-o declarație halucinantă de care au rămas cu gura căscată chiar și cei doi colegi de partid ai ei. Doamna a ajuns să creadă că noi câmpulungenii și implicit, Câmpulungul suntem niște „grădini de buzunar”, pe care să le mute oriunde prin țară, numai ca să mai câștige ea electoral, s-o vadă lumea ce tare-i ea….pe declarații căci, la fapte, mai vorbim. Ei, bine, doamna, cătrănită foc a spus că s-ar putea să ia în calcul atunci când va fi vorba de regionalizare să mute Câmpulungul la…..Brașov, asta ca să fie mai aproape de prietenul ei, tot primar, Allen Coliban. O aberație mai mare nici că s-a mai văzut. Dar, doamna a uitat să ne întrebe și pe noi, dacă dorim acest lucru chiar dacă este de domeniul SF? Dar, oricum, în ecuația ei, noi nu contăm căci suntem prea mici pentru intersele ei mărețe. Dar, hai s-o vedem și pe asta dar mai întâi, să vedem Bulevardul finalizat căci, „terminat” este oricum, blocul ANL din Grui, la fel, Și, mai ales, să vedem banii ăia mulți și investițiile multiple pentru care doamna a semnat finanțarea. Ah, am mai uitat de Piața Centrală care chipurile va putea fi demolată de-abia anul viitor. Când o vom vedea pe cea nouă, mai durează ceva.Oricum, prin aberațiile politice și administrative scoase pe gură ieri, Elena Lasconi s-a îngropat politic, pentru că a dat cu rahat în toată lumea politică și ghiciți ce, ea se luptă să rămână în ea pentru a câștiga un nou mandat de primar. Acum, să vedem cine o mai votează dintre câmpulungeni după ce a aflat ce gânduri are!!!
„Mă gândesc foarte serios ca la regionalizare să trecem de partea Brașovului. PSD a băgat în faliment ARO. Asta înseamnă că din orașul meu, pe care eu îl iubesc, au plecat aproape 10.000 de câmpulungeni, ca să supraviețuiască. Au plecat în străinătate, au plecat peste tot în țară. E al naibii de greu, dar aș vrea să fac apel la toți oamenii de bună credință care vor să facă ceva în țara asta, concret, să înțeleagă că se poate!”, a declarat aceasta.