0 4 minute o lună
Iată  că, pentru prima dată, antreprenorii locali din HoReCa  au reușit să se unească într-un singur gând și cu un singur scop: pentru a-i da o palmă metaforică primăriței Lasconi în dorința de a-i deschide ochii în cazul unui PHCL pe care aceasta l-a pus pe 05.12.2025, în consultare publică pe site-ul Primărei și care vizează stabilirea impozitelor și taxelor locale pe anul 2026.
Pentru cei din HoReCa, această mărire de taxă pentru reînnoirea/eliberarea  autorizației de funcționare privind desfășurarea activităților  pentru operatorii de alimentație publică înseamnă să-și pună lacătul pe afacerile pe care derulează.
Faptul că timp de 5 ani, Lasconi, nu a fost în stare să aducă măcar un întreprinzător  la Câmpulung care să-și „scuture” buzunarele doldora de bani creând o afacere care să genereze locuri de muncă și plus valoare,  dar nu a făcut nicio investiție de Doamne Ajută care să atragă turiști așa încât, încet, încet,  municipiul nostru s-a transformat  din prințesă veritabilă într-o Cenușăreasă  căreia i-a pălit și strălucirea pe care o avea până la venirea ei, i-a determinat pe cei afectați să se răscoale și să-i ceară socoteală acesteia.
Sub domnia ei, Câmpulungul de-abia  reușește să mai respire, câmpulungenii sunt tot mai săraci iar tineretul pleacă peste hotare pentru a-și câștiga existența și nici nu se gândește să mai revină acasă, unde nu-i așteaptă  decât…. SĂRĂCIE LUCIE!
 Cert este că, Lasconi, și-a ținut o singură promisiune făcută în 2020: că va face Câmpulungul cunoscut și a reușit cu vârf și îndesat prin cancan-uri, publicitate proprie, decizii pripite, circ, și spectacole fastuoase, unde a aruncat cu banii primiți de la  oamenil de afaceri locali  pe care acum, vrea să-i îngroape fără niciun regret.
 Așa cum a demonstrat în tot acest timp, la ea primează doar interesul  personal și pe alocuri, și cel de grup, în rest, să moară toți!
Ei, iată că acum, toți cei care au „sărit” cu banul atunci când doamna le cerea ajutorul pentru a-și îndeplini …. poftele, s-au  „:trezit” la realitate  atunci   când au realizat că singurele  idei  ale ei de a aduce bani la bugetul local le pune lacătele pe afacere, s-au aliat  în lupta pentru supraviețuire  și s-au hotărât să meargă cu jalba în proțap la ea pentru a-și apăra afacerile și a-i explica greșeala pe care o face.
Dacă Lasconi va înțelege că este la un pas de a fi „groparul” celor din HoReCa și implicit, al Câmpulungului, vom vedea! Să sperăm că cererea lor de a avea o dezbatere publică pe această temă va avea rezultatul scontat și Lasconi  se va răzgândi și va lua decizia corectă, că dacă nu, ADIO, sponsorizări pentru mofturi! Tatiana PETRESCU

Autor