La începutul acestei săptămâni, un bărbat din comuna Stâlpeni(41 ani) s-a ales cu dosar penal după ce a fost depistat de polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Hârtiești, în timpul unor controale de rutină desfășurate pe DN 73D, pe raza comunei Davidești conducând o autoutilitară, deși avea dreptul de a conduce suspendat.
În urma verificărilor efectuate în bazele de date ale Poliției Române, oamenii legii au constatat că șoferul figura cu dreptul de a conduce suspendat.
Pe numele acestuia a fost întocmit dosar penal pentru săvârșirea infracțiunii de conducere fără drept, sub forma conducerii unui vehicul având permisul suspendat.