0 2 minute 3 săptămâni

Ieri, în Japonia, atleta musceleană Andreea Panțuroiu Taloș a  strălucit din nou și și-a mai trecut în cont o medalie de aur în urma participării la Golden  Grand Prix de Atletism găzduit de Seiiko. Musceleanca noastră a urcat pe prima treaptă a podiumului la proba care a consacrat-o, triplusalt, cu o săritură care a măsura 13,99 m, cu mult mai mică decât cea  de la Campionatul Național în sală din acest an, care a măsurat 14,24 m. Chiar și așa, ea le-a devansat de departe pe cele mai acerbe adversare, slovena Neja Filipic (13.62 metri) şi Akari Funada (Japonia, 13.33).

Ajunsă la vârsta de 31 de ani, Andreea demonstrează cu fiecare participare internațională că succesul vine numai după o muncă asiduă, antrenamente obositoare, multă transpirație,  ambiție, perseverență, concentrare și un echilibru interior menit s-o mențină  pe podiumul de premiere al atletismului  internațional  care a făcut din ea un adversar de temut pentru orice competitoare de talie mondială sau europeană și asta pentru că sportul de performanță crează caractere de oțel cu inimi de aur. Felicitări, Andreea!

 

 

Autor